neděle 20. srpna 2017

Slab Hell Polička a VUT Brno

Poslední dobou se snažíme "podomácku" organizovat soustředění reprezentantů. Tentokrát jsme se zaměřili na ladění problémů v kolmáčích. První soustředění se konalo v Poličce. Bouldery byly perfektní, zázemí u Chváličů ještě lepší. Večer lezecká videa, v neděli dopoledne běh, rozbor boulderů ze soboty a závěrečná kampus session. Moc fajn akce a trénink, díky Honzo a tvým rodičům za vše, jste úžasná rodina!Druhá akce proběhla týden před ME na brněnském VUT, kde jsem skoro doma. Ve středu a čtvrtek ladím s Dejvem Kozlem závodní bouldery. Na obou soustředěních proběhly dva závody, takový je trend v zahraničí. Jdeme správnou cestou, ale soustředění musíme pořádat častěji a vždy je zaměřit na určitý druh lezení, protože konkurence a závodníci jsou čím dál lepší. Díky Davidovi a Terce na VUT za jejich čas.

Lately, we've been trying to organize some "homemade" sessions for the bouldering representation team. This time we focused on climbing verticals and the problems associated with it. The first session took place in Polička. The boulders were great and the shelter provided by Chválič's family was even better. In the evening we were watching some climbing videos, on Sunday morning we were running and analyzing the boulders from Saturday and we had a final campus session. It was a great training and a very nice event. Thanks to you, Honza, and to your parents for everything - you are an amazing family! 

The second event took place at the University of Technology in Brno, which is like a second home to me, in a week before the European Championship. On Wednesday and Thursday I work on the competition boulders together with Dejv Kozel. At both sessions we had two mock competitions - which is the trend abroad, too. I think we are headed in the right direction with this but we do have to make these session more frequently and each time we need to focus on a specific type of climbing because the other climbers are raising the bar. Many thanks to David and Terka for their time. 

Žádné komentáře:

Okomentovat